Engin Işık

EnginIŞık-300X300

Engin Işık

 

Bilişim Sistemleri Mühendisi olan Engin Işık, 2002 yılında başladığı kariyerinde Turkcell, HSBC Bank, Siemens, KoçSistem, GOSB Teknopark ve GOSB Teknoloji’de farklı görev ve sorumluluklar üstlenmiştir.

GOSB Teknoloji bünyesinde; ISP, CSP ve MSSP hizmetlerinin OSB’de bulunan tüm firmalara sağlanması için ilgili altyapıların oluşturulması, projelerin üretilmesi ve yönetilmesi, hizmet verecek ekiplerin oluşturulması ve tüm hizmetlerin birinci dereceden sorumluluğunu üstlenmiştir. Türkiye’deki OSB’ler içinde ilk veri merkezi olan GOSB Kule projesinin; Topraktan başlayarak, bina yapımındaki TIER-3 dizayn standartlarından, sistemlerin uçtan uca tasarlanması dahil tüm proseslerde aktif rol alan Işık, Veri merkezi hizmetlerinin firmalara sunulması ve yönetilmesiyle ilgili tüm süreçlerdeki ana sorumluluğu üstlenmiştir.

Üretilen katma değerli projeler; Bilişim Zirvesi ve IDC tarafından düzenlenen ve ülkemizde teknolojiye yön veren firmalarının katılım gösterdiği yarışmalarda; Yılın BT Yönetişim Projesi, Yılın Veri Altyapısı Projesi, Yılın Dijital Dönüşüm Projesi ve Yılın Veri Merkezi Maliyet Tasarrufu Projesi ödüllerine layık görülmüştür. International Data Group (IDG) tarafından 40’tan fazla ülkede düzenlenen CIO Awards kapsamındaki 2019 yılı Türkiye değerlendirmesinde “Yılın CIO Ödülü” ile onurlandırılmıştır.

Üretilen fikir ve proje modeli, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan “On Birinci Kalkınma Planı” ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi” kapsamında; tüm OSB ve Teknopark’lara örnek gösterilmiştir.

“Yeni Nesil Organize Sanayi ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” hayaliyle en iyi bildiğim işi yapmak üzere, Nisan 2021 itibariyle GOSB’dan ayrılarak Bilişim Vadisi ekosisteminde kendi girişimi olan Dijitohum firmasını kuran Işık, 20 yıllık deneyim sonrasında oluşan bilgi birikimini paylaşmak ve dijital geleceğe yeni tohumlar ekmek üzere OSB ve Teknopark’lara teknolojik altyapılar ve dijital strateji alanında danışmanlık yapmaktadır. Yaşam boyu öğrenme yolculuğuna “Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi” üzerine yüksek lisans eğitimiyle devam etmektedir.

https://tr.linkedin.com/in/enginnet